Dış Giyim The North Face Himalayan Parka
Dış Giyim:The North Face Himalayan Parka
Tunç Fındık deyimiyle Sekiz binlik hırka! Hakkını veriyor. 3-4 tane alıp değiştire değiştire giysem keşke, çok seviyorum.
Dağ Botu:Scarpa Mont Blanc GTX
Dağ Botu: Scarpa Mont Blanc GTX
6000m’lik dağlar için olan kendinden tozluklu Phantom modelini almak istiyordum ancak o model uzun ince boğaza sahip ve benim kalın baldırımlarıma uygun değil, bacağımı sıktığı için çok istememe rağmen bu modeli tercih ettim, Scarpa kalitesinden memnunum, normal ayak numaranızdan 1 numara büyük almak lazım, gerçi istediğiniz numarayı bulmak da hep mesele.
Hiking Botu: Salomon Quest 4D GTX
Hiking Botu: Salomon Quest 4D GTX Ne kaydın be Salomon! Kayak malzemesi sanki mübarek. Bu markaya özgü bir tabana (Contagrip) sahip. Ayağı kayalardan koruyabilmesi, rahat yürüyüş için esnek olması, malzeme kalitesi anlamında çok memnunum. Uzun seneler bana hizmet etti. Tek şikayetim doğa yürüyüşlerinde çok kayıyor. Vibram tabanla karşılaştırmak gerek.
Tur Kayağı Botu: Roxa X-Face 120
Tur Kayağı Botu: Roxa X-Face 120
Kayak botunda önemli olan ayağa tam oturması ve aynı zamanda sıkmaması. Gerekirse alırken 1-2 saat ayağınızda bekleyin alışveriş yaptığınız yerde. Çok yürüdüyseniz ayağınız şişmiş olabilir bu da alım sırasında sizi yanıltabilir. Evet küçük detaylar ama bir o kadar da önemli) Kayarken ayağın içeride ufacık boşlukta hareket ediyor olması hem kayakta manevralara etkisi var hem ufak sürtünmeler özellikle ayak parmaklarını deforme edebilir. Sıkı olursa bu sefer kan dolaşımını engelleyip bir iki saat içinde ayakkabıyı çıkarma ihtiyacı oluşturabilir. İtalyanlar ayakkabı konusunda hayal kırıklığı pek yaşatmıyor. Ama benim ayağıma uyan başkasına uymaz. Satın alırken belirttiğim bu konulara dikkat edin lütfen.
Kaya Tırmanış ayakkabısı Scarpa Force X

Kaya Tırmanış ayakkabısı:
Scarpa Force X
Alt kısmı alışıldık olduğu üzere bombeli değil düze yakın bir ayakkabı. Performandan çok konforu önemseyenler tercih edebilir. Uzun süre ayak içinde durmayacaksa, örneğin tırmanışı bitirip bir sonraki tırmanışa kadar cırt cırtları açıp ayakları rahatlatma kolaylığı var.
Polar

Polar: The North Face Radium High-Loft
Polartec’ in ısı tutma kabiliyeti en yüksek olan kumaşı Thermal Pro® High Loft kullanılarak üretilmiş. Kollarda uzun tüylü liflerin iz yerlerinden biraz hava alıyor. ama ısı tutma özelliği iyi. Teknik Ceket altına orta katman olarak giydiğim için soluma gibi bir özelliği var. Tüylü yapısı dikkat çekiyor, sadece polarla dolaştığımda pofuduk oyuncak ayı gibi görünüyorum gören sevmek istiyor.
Pantolon The North Face M Trekker Convertible

Pantolon: The North Face M Trekker Convertible
Paçaların katlanarak boy ölçüsünün kolayca ayarlanması, diz tarafındaki fermuarlar açılarak şort haline getirilebilmesi harika özellikler! Bu özellikler kolay kolay bulunmuyor artık. Çok kez tırmanış sonrası dizlerden pantolonu açıp şort yaptım ve denize, göle girdim bu şekilde. UPF Morötesi (UV) ışınımı koruması ve nemin daha hızlı buharlaşmasını sağlayan Quickdry özelliği çok iyi. Hakkını misli ile veren bir pantolon oldu benim için. Aynı pantolondan 2 tane aldım, 5-10 tane daha alsam mı diye düşünüyorum evladiyelik.
Üst İçlik
Üst İçlik 1: The Nort Face Hybrid
Üst İçlik 2
Üst İçlik 2: BlackSpade
Emniyet Kemeri Black Diamond XENOS
Emniyet Kolonu: Black Diamond XENOS
Ekspres Set

Ekspres Set: Black Diamond Posiwire
Bir sette 6 tane oluyor. 2 set alıp 12 tane ve üzeri ekspress bulundurmak ideal, yanınızda en az 10 tane ekspress olmasında fayda var.
5 Mevsim Kış Çadırı Husky Felen 3-4

5 Mevsim Kış Çadırı: Husky Felen 3-4
Ürün özelliklerine 3-4 kişilik yerine 3 oda 1 salon yazılsa sırıtmaz! Geniş iç hacim ve yüksek tavanı var. Tabii dezavantajı 5.5 kiloluk ağırlığı. Neyse ki iki kişiye bölüştürülebilir. 3 kiloluk çadırı bir kişi, 2 küsur kiloluk çubukları çadır arkadaşınız taşır, ben öyle yapıyorum şahsen. Bu camiada çoğu kişinin duyduğu bir söz vardır o da şu: “Katır gibi taşırım, kral gibi yaşarım” 🙂
3 Mevsim Yazlık Çadır Husky Boyard
3 Mevsim Yazlık Çadır: Husky Boyard
Kamp Çantası Deuter Air Contact Pro

Kamp Çantası: Deuter Air Contact Pro
Erkekler için en az 70 litre almakta fayda var. Şahsen bana daha çok litre ihtiyaç oluyor.
Yürüyüş Çantası Deuter Speed lite

Yürüyüş Çantası: Deuter Speed lite
Çanta toplam boş ağırlığı sadece 500gr çok iyi. Yanlarındaki tokalara iyi kötü baton, kazma bağlanabiliyor, zirve çantası olarak da kullandığım oldu.
Transfer Çantası

Transfer Çantası: The North Face Duffle Bag
Small ve Large modelini kullanıyorum. Small modeli 52×32,5×32,5 cm ölçülerinde ve 50 litre hacimli. Dağcılık dışındaki haftasonu uçaklı gezilerimde sık kullanıyorum. Çok dolu olmadığı zaman hacmi azaltılabiliyor. Kabine almayan uçak firması olmadı hiç. Dağcılık harici normal uçuşlarımda da seyahat çantasu olarak kullanıyorum. Balistik naylon denen yırtılması, eskimesi zor bir üründen imal edilmiş. Katlandığında az yer kaplıyor. Kırılacak toka, teker, tutamak vs. olmadığı için yine tam bir evladiyelik ürün. Kargocuların fırlattığı gibi yüzlerce kez çantayı fırlatsan birşey olmaz. Severek kullanıyorum. Tam bir evladiyelik ürün demişmiydim.
Tur Kayağı Çantası

Tur Kayağı Çantası North Face Patrol 34
Kayak turlarım için kullandığım çanta. Yanda North Face transfer çantasını o kadar övdüm ama bu ürün hayal kırıklığı yarattı bende. Toka dişi kırıldı, çanta alt taraftan dikişi attı, malzeme kalitesi düşük bir ürün denk geldi bana ne yazık ki.
Yemek ve Pişirme Seti
Yemek ve Pişirme Seti: GSI Pinnacle
Kamp Ocak
Kamp Ocak Primus Powercook
Kafa Feneri 1

Kafa Feneri 1: Led Lenser H14R.2
Alman yapmış, evladiyelik ürün. Teknik değerler vermeye gerek yok kamyon farı gibi mübarek! Kendi pili var ama aynı kap içine 4 adet kalem pil de konularak kullanılabiliyor.
Kafa Feneri 2

Kafa Feneri 2: Petzl Tikka Kafa Feneri E93
Kendini ve bir de çadırda yemek yerken eh işte ağzımı aydınlatabiliyor, görebiliyorum. Çadırda otururken kullanıyorum daha çok.
Balaklava 1: Marmot Super Hero
Balaklava 1: Marmot Super Hero
Friendly Swede

Balaklava 2: Friendly Swede
Özellikle kayak için iyi konfor sağlıyor. Dağcılık için Arctic modelini de alacağım fırsat olursa. İsveçliler yapmış.
Kaz Tüyü Uyku Tulumu

Kaz Tüyü Uyku Tulumu: Marmot Pinnacle
800-fill kaz tüyü tulum 1.13 kg ağırlığında (638 g kaz tüyü var). Comfort -5.4 C , Lower Limit -12.2 C, Extreme -31.5 C değerleri var. Ağırlığı çok iyi. Sıcaklık dereceleri idare eder. 1 kilo hafiflik dağda o kadar fark yaratıyor ki…Artık bu model kalmadı başka modeller satılıyor. Kirletmeden yıkamadan özenli kullanılırsa evladiyelik bir ürün.
Uyku tulumu iç çarşaf

Uyku tulumu iç çarşaf Quechua Silk Liner
Decathlon’dan aldığım bu ürün sadece 110 gr ağırlığında ve hijyen amaçlı düşünerek aldım. Akşam karanlığında çadıra girersem uyku tulumu içine ayakkabı dahil hiçbirşey çıkarmadan çabucak girip, hatta ertesi güne kadar ayakkabımı çıkarmadan çadırda dinlenirim diye düşünmüştüm. Ancak pratikte düşündüğüm şekilde uygulama yapamadım. Islak bir şekilde uyku tulumu içine girmek pek dinlendirmiyor. Yedek kıyafet değiştirme imkanı varsa, değiştiriyorum dolayısıyla bu ürüne de pek gerek kalmıyor.
Güneş Gözlüğü

Güneş Gözlüğü: Julbo Instinct
Değişken ışıklı ortamlarda ortamın ışığına hızla uyum göstererek gerekli ışık geçirgenliğini sağlıyor. Bu sayede bulutlu, sisli ya da güneşli ortamlar için tek bir gözlük yeterli oluyor.
Google

Google: Julbo Eris
Tırmanışlarda büyük konfor. Ancak Cat 3 modeli ışığı çok kırdığı için kayak yaparken benim için karanlık bir görüşe neden oluyor. Kayak yaparken kullanamıyorum daha düşük bir kategori tercih etmek gerekir.
Krampon: Grivel G22
Krampon: Grivel G22 Adım garavel bul beni. Giymesi çin işkencesi gibi zor kramponlardan sonra kolaylığı büyük konfor.
Black Diamond Trail Shock Compact

Baton: Black Diamond Trail Shock Compact
Küçük yapısı taşıma sırasında konfor sağlıyor. Muadillerine göre biraz pahalı. En çok ve çabuk yıpranan malzemelerden biri olan bir malzemeye bu kadar bütçe ayırmak ne kadar mantıklı arada kalmış durumdayım. Nasıl olsa çabuk yıpranıp yenisine ihtiyaç olacak diyip ucuz ve idare eder bir model tercih edilebilir, bilemedim.
Black Diamond Raven Yürüyüş Kazması
Yürüyüş Kazması: Black Diamond Raven
Çaydanlık Optimus Terra
Çaydanlık: Optimus Terra
Solar Enerji Powermonkey Extreme

Solar Enerji: Powermonkey Extreme
Pek verimli kullanamadım bu ürünü. Çok uzun süreli elektrikten uzak kalınan durumlarda belki işe yarayabilir. Öbür türlü bataryasını doldurması uzun sürüyor. Harici bataryalar zaten benim yaptığım kısa süreli faaliyetler sırasında ihtiyacımı karşılıyor.
Tur Kayağı: Völkl V-WERKS BMT
Tur Kayağı: Völkl V-WERKS BMT
Mat Therm-a-Rest NeoAir XTherm

Mat: Therm-a-Rest NeoAir XTherm
Yüksek irtifa için uygun şişirilebilir mat. Havasını boşaltıp katlayınca az yer kaplıyor. Isı yalıtımı çok iyi. Kafa kamplarında bu ürünü ziyan etmemek gerekir. Orada normal katlanır bir mat hatta asker matı daha uygun ve kullanışlı. Bu ürün kış dağcılığı ve yüksek irtifa için uygun…Tek olumsuz yanı dağda şişirmek için sağlam ciğerle üflemek gerekiyor epey baş döndürücü bir deneyim
Kanat Apco Vista III
Yamaç Paraşütü Kanat: Apco Vista III
Apco Spark
Yamaç Paraşütü Harness: Apco Spark – 2

Bir Yorum Yazın